- Angle Ring Bearing Design
- 110 mm Inside Diameter
- 22 mm Width
| Abrasive Belt Width | 34.9 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Shaft Dia. | 35 mm |
| I.D. | 110 mm |
| Bore B | 35 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 80 mm |
| Bearing Design | Angle Ring |
| Weight | 2.667 LB |
| EAN or UPC | 4012801372398 |

