| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 320 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 480 mm |
| Cage Type | Caged |
| Static Load Rating [Max] | 1.49e+006 N |
| Dynamic Load Rating | 910000 N |
| Corner Radius [Min] | 4 mm |
| Limiting Speed | 2200 rpm |
| Weight | 110.23 LB |
| EAN or UPC | 4012801333528 |

