- Radial Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 110 mm Outer Diameter
- 22 mm Width
| Radial Internal Clearance | C4 |
| Static Load Rating [Max] | 103000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed | 7700 rpm |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 112000 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 1.856 LB |
| EAN or UPC | 4026677187321 |

