- Radial Bearing Type
- 95 mm Inner Diameter
- 170 mm Outer Diameter
- 43 mm Width
| I.D. | 95 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 340000 N |
| O.D. | 170 mm |
| Limiting Speed | 4850 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 370000 N |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 8.708 LB |
| EAN or UPC | 4012801228268 |

