| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Abrasive Belt Width | 16 mm |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 1.04e+006 N |
| I.D. | 180 mm |
| Cage Type | Caged |
| Static Load Rating [Max] | 1.32e+006 N |
| Bore B | 30 mm |
| Limiting Speed | 2650 rpm |
| Corner Radius [Min] | 4 mm |
| O.D. | 380 mm |
| Weight | 99.648 LB |
| EAN or UPC | 4054363048731 |

