- Radial Bearing Type
- 380 mm Inner Diameter
- 620 mm Outer Diameter
- 243 mm Width
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 620 mm |
| Static Load Rating [Max] | 8.65e+006 N |
| Limiting Speed | 900 rpm |
| Rows of Balls | Double |
| Corner Radius [Min] | 5 mm |
| Cage Type | Caged |
| Dynamic Load Rating | 4.25e+006 N |
| I.D. | 380 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 643568.0 LB |
| EAN or UPC | 4026677773128 |

