- Radial Bearing Type
- 100 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 255000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Rows of Balls | Double |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed | 5300 rpm |
| I.D. | 100 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 128000 N |
| Cage Type | Caged |
| Weight | 4.06 LB |
| EAN or UPC | 4012801231916 |

