- Radial Bearing Type
- 400 mm Inner Diameter
- 540 mm Outer Diameter
- 140 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 3.8e+006 N |
| Corner Radius [Min] | 4 mm |
| I.D. | 400 mm |
| Cage Type | Caged |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 1.49e+006 N |
| O.D. | 540 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed | 1300 rpm |
| Rows of Balls | Double |
| Weight | 200.619 LB |
| EAN or UPC | 4012801336161 |

