| I.D. | 400 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Caged |
| O.D. | 600 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 1.38e+006 N |
| Static Load Rating [Max] | 2.33e+006 N |
| Corner Radius [Min] | 5 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed | 1730 rpm |
| Weight | 197.532 LB |
| EAN or UPC | 4054366896940 |

