- Radial Bearing Type
- 160 mm Inner Diameter
- 290 mm Outer Diameter
- 80 mm Width
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 1.17e+006 N |
| Dynamic Load Rating | 940000 N |
| O.D. | 290 mm |
| I.D. | 160 mm |
| Limiting Speed | 3600 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Caged |
| Weight | 52.676 LB |
| EAN or UPC | 4012801397094 |

