- Radial Bearing Type
- 220 mm Inner Diameter
- 400 mm Outer Diameter
- 108 mm Width
| O.D. | 400 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2.37e+006 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 1.63e+006 N |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Caged |
| I.D. | 220 mm |
| Limiting Speed | 2440 rpm |
| Corner Radius [Min] | 4 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 133.562 LB |
| EAN or UPC | 4012801629249 |

