| Inch/Metric | Metric |
| Corner Radius [Min] | 4 mm |
| Dynamic Load Rating | 1.85e+006 N |
| Static Load Rating [Max] | 2.8e+006 N |
| Cage Type | Caged |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 440 mm |
| I.D. | 240 mm |
| Limiting Speed | 2250 rpm |
| Weight | 183.643 LB |
| EAN or UPC | 4047643168724 |

