- Radial Bearing Type
- 75 mm Inner Diameter
- 160 mm Outer Diameter
- 37 mm Width
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 285000 N |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed | 6100 rpm |
| Cage Type | Caged |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 7.361 LB |
| EAN or UPC | 4012802118452 |

