| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed | 6100 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 285000 N |
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Cage Type | Caged |
| Weight | 7.445 LB |
| EAN or UPC | 4012802161748 |

