- Radial Bearing Type
- 75 mm Inner Diameter
- 190 mm Outer Diameter
- 45 mm Width
| I.D. | 75 mm |
| Limiting Speed | 5800 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 190 mm |
| Static Load Rating [Max] | 295000 N |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Caged |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 325000 N |
| Weight | 15.141 LB |
| EAN or UPC | 4012802357103 |

