- Radial Bearing Type
- 100 mm Inner Diameter
- 250 mm Outer Diameter
- 58 mm Width
| Cage Type | Caged |
| O.D. | 250 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Corner Radius [Min] | 4 mm |
| I.D. | 100 mm |
| Limiting Speed | 4350 rpm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 530000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 550000 N |
| Weight | 34.171 LB |
| EAN or UPC | 4012801972406 |

