- Radial Bearing Type
- 40 mm Inner Diameter
- 80 mm Outer Diameter
- 23 mm Width
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed | 14200 rpm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 83000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 75000 N |
| Cage Type | Caged |
| Weight | 1.245 LB |
| EAN or UPC | 4026677129543 |

