- 50 mm Inner Diameter
- 90 mm Outer Diameter
- 20 mm Width
| Dynamic Load Rating | 62000 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Cone Corner Radius | 1.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 56000 N |
| Type | 4-Point |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Width | 20.000 mm |
| Limiting Speed - Oil | 13900 rpm |
| Weight | 1.278 LB |
| EAN or UPC | 4026677650245 |

