- 30 mm Inner Diameter
- 72 mm Outer Diameter
- 19 mm Width
| Dynamic Load Rating | 61000 N |
| Cone Corner Radius | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 11900 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Width | 19.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 43000 N |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Type | 4-Point |
| Weight | 0.811 LB |
| EAN or UPC | 4012801180825 |

