- Deep Groove Bearing Type
- 260 mm Inner Diameter
- 369.5 mm Outer Diameter
- 46 mm Width
| Bearing Type | Deep Groove |
| I.D. | 260 mm |
| Cone Corner Radius | 2.1 mm |
| Static Load Rating [Max] | 280000 N |
| Inch/Metric | Metric |
| Width | 46.000 mm |
| O.D. | 369.5 mm |
| Dynamic Load Rating | 220000 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 36.146 LB |
| EAN or UPC | 4012801512633 |

