- Deep Groove Bearing Type
- 25.995 mm Inner Diameter
- 68.013 mm Outer Diameter
- 21.55 mm Width
| Dynamic Load Rating | 33000 N |
| Width | 21.550 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 16400 N |
| I.D. | 25.995 mm |
| O.D. | 68.013 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Limiting Speed - Oil | 13900 rpm |
| Corner Radius [Min] | 0.3 mm |
| Cone Corner Radius | 0.3 mm |
| Weight | 0.652 LB |
| EAN or UPC | 4012801066655 |

