- 45 mm Inside Diameter
- 65 mm Outside Diameter
- 14 mm Width
features
- Axial cylindrical roller bearings 101989785
- 2
- Cage assembly with washer"
- High axil loads
- Speed limit shown is for oil lubrication
- Metric series
| Dynamic Load Rating | 59000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. (B) | 65 mm |
| O.D. | 65 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Static Load Rating | 163000 N |
| Bore B | 47 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Type | Thrust |
| End Type | Open End |
| Corner Radius | 0.6 mm |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Weight | 0.343 LB |
| EAN or UPC | 4012802554038 |

