- 55 mm Inside Diameter
- 78 mm Outside Diameter
- 16 mm Width
features
- Metric series
- Axial cylindrical roller bearings 101990585
- 2
- Cage assembly with washer"
- High axil loads
- Speed limit shown is for oil lubrication
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating | 300000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Thrust |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Precision Ground | Yes |
| Bore B | 57 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| O.D. (B) | 78 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 90000 N |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Corner Radius | 0.6 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4350 rpm |
| O.D. | 78 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.615 LB |
| EAN or UPC | 4012802470949 |

