- 150 mm Inside Diameter
- 190 mm Outside Diameter
- 31 mm Width
features
- Metric series
- Axial cylindrical roller bearings
- Cage assembly with washer
- High axil loads
- Speed limit shown is for oil lubrication
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 190 mm |
| Bearing Type | Thrust |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Limiting Speed - Oil | 1710 rpm |
| Enclosure | Open |
| Bore B | 152 mm |
| Corner Radius | 1 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| I.D. | 150 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| O.D. (B) | 188 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating | 1.02e+006 N |
| Dynamic Load Rating | 270000 N |
| Weight | 5.808 LB |
| EAN or UPC | 4012802030884 |

