- 160 mm Inside Diameter
- 200 mm Outside Diameter
- 31 mm Width
| Static Load Rating | 1.05e+006 N |
| O.D. | 200 mm |
| Dynamic Load Rating | 270000 N |
| I.D. | 160 mm |
| Bearing Type | Thrust |
| Corner Radius | 1 mm |
| Limiting Speed - Oil | 1610 rpm |
| Weight | 6.23 LB |
| EAN or UPC | 4012802030891 |

