- 180 mm Inside Diameter
- 250 mm Outside Diameter
- 56 mm Width
| Bearing Type | Thrust |
| Static Load Rating | 2.44e+006 N |
| O.D. | 250 mm |
| Corner Radius | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Oil | 1340 rpm |
| I.D. | 180 mm |
| Dynamic Load Rating | 700000 N |
| Weight | 20.035 LB |
| EAN or UPC | 4054362005377 |

