- 200 mm Inside Diameter
- 280 mm Outside Diameter
- 62 mm Width
| O.D. | 280 mm |
| Bearing Type | Thrust |
| Dynamic Load Rating | 900000 N |
| I.D. | 200 mm |
| Enclosure | Open |
| Corner Radius | 2 mm |
| Cage Material | Standard |
| End Type | Open End |
| O.D. (B) | 277 mm |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating | 3.15e+006 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore B | 204 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Limiting Speed - Oil | 1190 rpm |
| Weight | 35.772 LB |
| EAN or UPC | 4012802031126 |

