- 55 mm Inside Diameter
- 120 mm Outside Diameter
- 29 mm Width
features
- Metric series
- Axial cylindrical roller bearings 102157124
- 2
- Cage assembly with washer"
- Speed limit shown is for oil lubrication
- High axil loads
| Bearing Type | Thrust |
| Dynamic Load Rating | 222000 N |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Standard |
| I.D. | 55 mm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 120 mm |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Limiting Speed - Oil | 3300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating | 870000 N |
| Enclosure | Open |
| Corner Radius | 1.5 mm |
| Weight | 4.519 LB |
| EAN or UPC | 4012802424225 |

