- 65 mm Inside Diameter
- 140 mm Outside Diameter
- 45 mm Width
| Bearing Type | Thrust |
| O.D. | 140 mm |
| Dynamic Load Rating | 445000 N |
| Static Load Rating | 1.41e+006 N |
| Corner Radius | 2 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2850 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Weight | 9.292 LB |
| EAN or UPC | 4047643187725 |

