- Single Row Thrust Bearing, 1.8125" ID x 3.094" OD x 0.813" Wide, Banded, Standard Precision (ABEC 1), 90° Contact Angle
features
- Banded assembly
- Medium cross section
- Grooved race
- Single direction
- Speed limit shown is for oil lubrication
- Oil hole in band – standard
- Dimensionally interchangeable with GT, FT or RTL series
| Width | 13/16 in |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 0.813 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Thrust |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Thrust |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 90° |
| Cage Material | Cageless |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 3.094 in |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 10600 lbf |
| Limiting Speed - Oil | 2300 rpm |
| Enclosure | Banded |
| Inner Ring Width | 0.813 in |
| Cage Type | None |
| Static Load Rating [Max] | 26500 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1 13/16 in |
| Weight | 1.024 LB |
| EAN or UPC | 4047643198608 |

