- 1 1/2" ID x 3 1/8" OD x 1 1/16" Wide
- Single Direction
- Medium Cross Section
- Self-Aligning
| Dynamic Load Rating | 21300 lbf |
| O.D. | 3.125 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 4100 rpm |
| Bearing Design | Thrust Bearing – Complete |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Self Aligning | Yes |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Static Load Rating [Max] | 49500 lbf |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.606 LB |
| EAN or UPC | 4054364116545 |

