- 14 mm Inner Diameter
- 20 mm Outer Diameter
- 12 mm Width
| O.D. | 20 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Closed End |
| Origin | Needle Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| I.D. | 14 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 7100 N |
| Precision Ground | No |
| Self Aligning | No |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Limiting Speed | 17500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Corner Radius [Min] | 0.8 mm |
| Outer Ring | Drawn Cup |
| Static Load Rating [Max] | 8500 N |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.039 LB |
| EAN or UPC | 4012802368376 |

