- 12 mm Inner Diameter
- 16 mm Outer Diameter
- 10 mm Width
| Outer Ring | Drawn Cup |
| Dynamic Load Rating | 8000 N |
| Corner Radius [Min] | 0.4 mm |
| Static Load Rating [Max] | 13400 N |
| Limiting Speed | 11800 rpm |
| O.D. | 16 mm |
| I.D. | 12 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 0.014 LB |
| EAN or UPC | 4012802440249 |

