- Needle Bearing
- Radial - Outer Ring & Roller Assembly
- 32 mm ID x 47 mm OD x 22 mm Wide
- Open
- Steel Cage
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| I.D. | 32 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Origin | Needle Radial |
| Fillet Radius | 0.0236 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 47 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Self Aligning | No |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Limiting Speed - Oil | 7200 rpm |
| Weight | 0.303 LB |
| EAN or UPC | 4054363051854 |

