- INA
- Radial ID
- 160 mm OD
- 190 mm Width
- Bearing
features
- Without inner rings
- Inch and metric
- Ground raceways with ribs
- Cage guided rollers
| Self Aligning | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Origin | Needle Radial |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 53277.6 lbf |
| Limiting Speed | 2900 rpm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| O.D. | 190 mm |
| Static Load Rating [Max] | 112400 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 160 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Corner Radius [Min] | 1.5 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| End Type | Open End |
| Inch/Metric | Metric |
| Fillet Radius | 0.0591 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Enclosure | Open |
| Weight | 6.204 LB |
| EAN or UPC | 4047643205290 |

