- Radial Bearing Type
- 150 mm Inner Diameter
- 286.49 mm Outer Diameter
- 108 mm Width
| Type | Full Complement |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 1.9e+006 N |
| O.D. | 286.49 mm |
| Limiting Speed | 1350 rpm |
| Dynamic Load Rating | 1.49e+006 N |
| I.D. | 150 mm |
| Weight | 1.858 LB |
| EAN or UPC | 4012802597288 |

