- 9.525 mm Inner Diameter
- 14.288 mm Outer Diameter
- 9.525 mm Width
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring | Drawn Cup |
| Limiting Speed | 25000 rpm |
| Corner Radius [Min] | 0.3 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2700 N |
| O.D. | 14.288 mm |
| I.D. | 9.525 mm |
| Dynamic Load Rating | 2900 N |
| Weight | 0.009 LB |
| EAN or UPC | 4047643194037 |

