- INA
- ID
- 12.7 mm OD
- 17.462 mm Width
- Bearing
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 17.462 mm |
| Limiting Speed | 19500 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Corner Radius [Min] | 0.29 mm |
| Dynamic Load Rating | 1978.24 lbf |
| I.D. | 12.7 mm |
| End Type | Open End |
| Self Aligning | No |
| Precision Ground | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 2765.04 lbf |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Weight | 0.024 LB |
| EAN or UPC | 4012802846249 |

