- 160 mm ID x 200 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- Non-Separable
- Double Row
- Normal Clearance
features
- Double row
- Full complement for maximum capacity
- Locating bearing
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Cage Material | Cageless |
| Dynamic Load Rating | 53000 lbf |
| I.D. | 160 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 126000 lbf |
| No. of Rows | 2 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Self Aligning | No |
| Limiting Speed | 1800 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 8.184 LB |
| EAN or UPC | 4054365545542 |

