- Radial Bearing Type
- 280 mm Inner Diameter
- 350 mm Outer Diameter
- 69 mm Width
features
- Double row
- Full complement for maximum capacity
- Locating bearing
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 350 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Cageless |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Type | Full Complement |
| No. of Rows | 2 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 1.82e+006 N |
| Rows of Balls | Double |
| Outer Ring Width | 69 mm |
| Self Aligning | No |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 280 mm |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Dynamic Load Rating | 700000 N |
| Limiting Speed | 980 rpm |
| Weight | 42.24 LB |
| EAN or UPC | 4054364122751 |

