- Radial Bearing Type
- 300 mm Inner Diameter
- 380 mm Outer Diameter
- 80 mm Width
features
- Double row
- Full complement for maximum capacity
- Locating bearing
| Origin | Cylindrical Radial |
| O.D. | 380 mm |
| Type | Full Complement |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| I.D. | 300 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Self Aligning | No |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| No. of Rows | 2 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 820000 N |
| Cage Material | Cageless |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Rows of Balls | Double |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 2.07e+006 N |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed | 920 rpm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 80 mm |
| Weight | 60.72 LB |
| EAN or UPC | 4012802424799 |

