- Radial Bearing Type
- 190 mm Inner Diameter
- 260 mm Outer Diameter
- 69 mm Width
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 580000 N |
| Static Load Rating [Max] | 1.27e+006 N |
| Limiting Speed | 1410 rpm |
| Rows of Balls | Double |
| Type | Full Complement |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. | 260 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 29.568 LB |
| EAN or UPC | 4012802367898 |

