- Radial Bearing Type
- 120 mm Inner Diameter
- 165 mm Outer Diameter
- 45 mm Width
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 165 mm |
| Limiting Speed | 2260 rpm |
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 440000 N |
| Corner Radius [Min] | 1.1 mm |
| Rows of Balls | Double |
| I.D. | 120 mm |
| Type | Full Complement |
| Dynamic Load Rating | 222000 N |
| Weight | 7.524 LB |
| EAN or UPC | 4012802135060 |

