- Radial Bearing Type
- 200 mm Inner Diameter
- 270 mm Outer Diameter
- 80 mm Width
| Type | Full Complement |
| Rows of Balls | Double |
| Static Load Rating [Max] | 1.21e+006 N |
| Dynamic Load Rating | 540000 N |
| I.D. | 200 mm |
| Limiting Speed | 550 rpm |
| O.D. | 270 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 27.236 LB |
| EAN or UPC | 4054364779887 |

