- Radial Bearing Type
- 45 mm Inner Diameter
- 75 mm Outer Diameter
- 40 mm Width
| Limiting Speed | 2200 rpm |
| O.D. | 75 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Rows of Balls | Double |
| Dynamic Load Rating | 97000 N |
| I.D. | 45 mm |
| Type | Full Complement |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 1.848 LB |
| EAN or UPC | 4012802725827 |

