- Radial Bearing Type
- 60 mm Inner Diameter
- 95 mm Outer Diameter
- 46 mm Width
features
- Double row sheave bearings
- Single and double sealed versions are available with suffix P or PP
- Locating bearing
- External snap ring grooves
- Inner ring and outer ring oil holes
| Type | Full Complement |
| End Type | Open End |
| O.D. | 95 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 60 mm |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 125000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed | 4350 rpm |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 201000 N |
| Rows of Balls | Double |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Cageless |
| No. of Rows | 2 |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Inch/Metric | Metric |
| Self Aligning | No |
| Weight | 3.326 LB |
| EAN or UPC | 4012802726909 |

