- INA
- Radial ID
- 70 mm OD
- 110 mm Width
- Double Bearing
features
- Double row sheave bearings
- Single and double sealed versions are available with suffix P or PP
- Locating bearing
- External snap ring grooves
- Inner ring and outer ring oil holes
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Self Aligning | No |
| Static Load Rating [Max] | 61820 lbf |
| Outer Ring Width | 53 mm |
| Enclosure | Double Sealed |
| Limiting Speed | 1400 rpm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Maximum Capacity |
| End Type | Open End |
| O.D. | 110 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Origin | Cylindrical Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 70 mm |
| Cage Material | Cageless |
| No. of Rows | 2 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 39340 lbf |
| Bearing Design | Non-Separable |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 4.936 LB |
| EAN or UPC | 4012802707106 |

