- Radial Bearing Type
- 90 mm Inner Diameter
- 140 mm Outer Diameter
- 67 mm Width
| Limiting Speed | 1100 rpm |
| Type | Full Complement |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Double |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Dynamic Load Rating | 305000 N |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 7.822 LB |
| EAN or UPC | 4054369691221 |

