- INA
- Radial ID
- 200 mm OD
- 310 mm Width
- Double Bearing
applications
- Used with GG51 or FG split housings
features
- Double row
- Locating bearing
- Spherical O.D. for static self-aligning
| Limiting Speed | 1270 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Outer Ring Width | 115 mm |
| Cage Material | Cageless |
| I.D. | 200 mm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 460840 lbf |
| Self Aligning | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| O.D. | 310 mm |
| Bearing Design | Non-Separable |
| No. of Rows | 2 |
| Precision Ground | Yes |
| Inch/Metric | Metric |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Dynamic Load Rating | 238288 lbf |
| Enclosure | Open |
| Weight | 80.52 LB |
| EAN or UPC | 4012802416299 |

