- Radial Bearing Type
- 240 mm Inner Diameter
- 300 mm Outer Diameter
- 28 mm Width
| I.D. | 240 mm |
| Type | Full Complement |
| Corner Radius [Min] | 2 mm |
| O.D. | 300 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed | 1160 rpm |
| Weight | 9.171 LB |
| EAN or UPC | 4012802275803 |

